Restriction Enzymes
- (1)
- (64)
- (594)
- (559)
- (80)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (570)
- (2)
- (24)
- (28)
- (90)
- (544)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Anza™ 12 XbaI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | Xba I |
| Methylation Sensitivity | Dam Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Thermo Scientific™ FastDigest TaqI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest MluI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest HhaI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ Eco147I (StuI) (10 U/μL)
The Eco147I (StuI) restriction enzyme recognizes AGG^CCT sites and cuts best at 37°C in B buffer (Isoschizomers: AatI, PceI, SseBI, StuI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Eco147I (StuI) |
| Methylation Sensitivity | Dcm Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer B |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ FastDigest Eco147I
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest MauBI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ Cfr42I (SacII) (10 U/μL)
The Cfr42I (SacII) restriction enzyme recognizes CCGC^GG sites and cuts best at 37°C in B buffer (Isoschizomers: KspI, SacII, Sfr303I, SgrBI, SstII).
| Concentration | 10 U/μL |
|---|
Thermo Scientific™ MreI (Sse232I) (10 U/μL)
Cut at CG^CCGGCG sites with MreI (Sse232I) restriction enzyme, which performs best at 37°C in G buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest SdaI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ HpaII (10 U/μL)
The HpaII restriction enzyme recognizes C^CGG sites and cuts best at 37°C in Tango buffer.
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Hpa II |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ FastDigest BclI
Cut at T^GATCA sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ BclI, which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: FbaI, Ksp22I).
Thermo Scientific™ FastDigest Eco32I
Cut at GAT^ATC sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ EcoRV (Eco32I), which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: EcoRV).
| Sensitive to Heat Inactivation | No |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Eco32I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | Blunt |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | FastDigest |
Thermo Scientific™ FastDigest PdmI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest BglII
Cut at A^GATCT sites with FastDigest™ BglII restriction enzyme, which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer.
| Sensitive to Heat Inactivation | No |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Bgl II |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | 5' protruding ends |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | FastDigest |